Wędrownictwo obejmuje dorastającą młodzież w wieku powyżej 15 lat, która już zna swoją wartość ale nadal poszukuje swojego miejsca w społeczeństwie. Jednostki wędrownicze to najczęściej małe (4 osobowe) patrole które spotykają się regularnie. Program wędrowniczy wyróżnia się częstymi wędrówkami (nie tylko pieszymi) i wycieczkami.

Kim jest wędrowniczka? Wędrowniczką zostaje harcerka po Przyrzeczeniu, mająca 15 -16 lat. Wskazanym jest aby miała stopień pionerki albo starszej ochotniczki. Warunkiem wstępu dla dziewcząt które nie były harcerkami jest zdobycie stopnia starszej ochotniczki i złożenia przyrzeczenia w okresie 3 - 6 miesięcy.

Jak wędrowniczki są zorganizowane? W patrolach lub zastępach od 3 – 5 wędrowniczek jako część swojej drużyny Ponad 10 wędrowniczek już tworzy drużynę z patrolami. Drużynowa samodzielnej drużyny wędrowniczek podlega hufcowej, ma obowiązki i przywileje takie same jak drużyny harcerek. Utrzymuje stały kontakt z Referentką Wędrowniczek w hufcu.

SPRAWNOŚCI, SPECJALIZACJE, ITP…

NARAMIENNIK i ETAPY WĘDROWNICZEK

Symbolem wędrowniczki jest WATRA - to ognisko. Symbol składający się z trzech płomieni i trzech polan (kawałków drewna). Każdy płomień symbolizuje dążenie do doskonałości: Siła Ciała, Siła Rozumu i Siła Ciała.

ZŁAZY, BIWAKI i WĘDRÓWKI

MUNDUR WĘDROWNICZEK

BLUZA - szara, w stylu munduru harcerek, wkładana do spódnicy

SZNUR - szary z amarantowym suwakiem

CHUSTA LUB KRAJKA DRUŻYNY

NARAMIENNIK ZIELONY - na prawy ramieniu

ODZNAKI WĘDROWNICZE - Pochodnię lub Znicz nosi się na prawym rękawie na wysokości tarczy Hufca (instruktorki mogą też nosić na mundurze instruktorskim)

TARCZA CHORAGWI i HUFCA - noszone na lewym rękawie

SPÓDNICA - granatowa, A-line z kieszeniami, nie krótsza jak do kolan

PAS - brązowy, skórzany, z harcerska klamra

FURAŻERKA - szara z lilijka, taka sama jak u harcerek

SKARPETY - jednakowe dla Hufca lub Chorągwi

OBUWIE - czarne, na niskim obcasie jednakowe dla całej drużyny