ETAPY

Każdy etap obejmuje część drogi wędrowniczki aby mogła wchodzić w świat z pełnym plecakiem który jej pomoże na drodze życia.  Jest to najtrudniejszy poziom pracy bo odpowiadamy na problemy świata i nasze otoczenia z treścią prawa harcerskiego i na gruncie harcerskim. Wędrowniczki chcą mieć więcej odpowiedzialności za swoje czyny i wymagają się ciekawszego programu którego same nie są zawsze w stanie zorganizować. Wędrowniczka zaczyna z zdobywaniem 3 sił (symbolizowane przez 3 płomienie) które są podstawą do dalszej pracy wędrowniczej.

Siła ciała       

Siła rozumu

Siła ducha

Wszystkie siły są ważne w dorosłym życiu i aby upewnić że wędrowniczka rozwija je, każda siła ma swoje miejsce w przepowadzeniu etapów. Każdy etap ma nacisk na inną część drogi wędrowniczki i prowadzi wędrowniczkę przez kilka lat od 15 do 21 przez cały okres lat studenckich lub pierwszej pracy.

Zdobywanie naramiennika siła ciała, rozumu i ducha wykaz pracy samodzielnej

1szy Etap Praca nad sobą dyscyplina, odpowiedzialność

2gi Etap Szukanie miejsca w społeczeństwie kim jestem?, co będę robić?

3ci Etap Służba jak będę służyć bliźnim?

Początek pracy wędrowniczej nie jest końcem zdobywania stopni harcerskich. Jedno z ymagań na Etap I jest zdobycie stopnia samarytanki - wędrowniczka może zdobyć ten stopień równolegle z zdobywaniem pełnego naramiennika i Etapu I-go, przez okres od 1 - 2 lat. Zobacz tabelę poniżej pokazując odpowiedni punkt wymagań na samarytankę obok wymagań na etapy.

Wymagania na naramiennik (Okres próby trwa od 3 - 12 miesięcy)

Zdobycia naramiennika podkreśla poznanie 3  sił jako podstawę pracy:

Siła ciała

Siła rozumu

Siła ducha

PŁOMIEŃ I - SIŁA CIAŁA

  1. Odbyła 3 wycieczki całodzienne - pieszo, na rowerze, na nartach, itp;

  2. Dba o zdrowie fizyczne, uprawia systematycznie sport lub ćwiczy gimnastykę, chodzi lub biega;

PŁOMIEŃ II - SIŁA ROZUMU

  1. a.  Wybierze temat z którym zapozna się, opracuje i przedstawi jako referat, zbiórkę, album, dyskusje, itp;
    albo
    b.  Przygotuje z zespołem imprezę kulturalną np. wystawę, akademię, wieczór muzyczny lub literacki, według wybranego tematu;

  2. Zdobywa wiadomości o Polsce równoznacznie ze sprawnościami Miłośniczki Ziemi Ojczystej IV i Miłośniczki Kultury Ojczystej;

PŁOMIEŃ III - SIŁA DUCHA i UCZUCIA

  1. Przemyśli swój stosunek do Boga, ludzi i pracy nad sobą;

  2. Wybierze zadanie które pozwoli jej poznać życie innych ludzi, pomóc im a równocześnie wypróbować siebie - swoją wytrwałość, dyscyplinę, cierpliwość i zdolności - pracując albo pomagając w jakiejś organizacji, instytucji, szpitalu, domu starców, parafii, drużynie, gromadzie, itp.  W pracy musi zasłużyć na opinię osoby odpowiedzialnej.

Naramiennik przyznaje hufcowa na wniosek drużynowej lub referentki. Od tego momentu wędrowniczka jest gotowa do pracy nad Etapami.

Wymagania na Etap 1 - Praca nad Sobą (okres pracy do 1 roku)

Myślą przewodnią Pierwszego Etapu jest praca nad sobą, nad swoim charakterem, zachowaniem, podejściem do ludzi, których poznaje w czasie wędrówek.  Do pracy nad sobą należy samokształcenie, samowychowanie, praca nad rozwojem i zdrowiem fizycznym.  Pracuje wędrowniczka nad sobą przede wszystkim przez wędrówki i podejmowanie rożnych zajęć, które dają okazje do wypróbowania siebie i swoich umiejętności.  Zdobędzie w tym okresie stopień samarytanki.

  1. Odbędzie przynajmniej 6 wędrówek*: a) w teren; b) kulturalno - społecznych; c) poszukując Boga i siebie w stosunku do Boga;

  2. Przedstawi wyniki pracy rąk - artystyczne, pionierskie, techniczne, ludowe, itp;

  3. Weźmie udział w jednym złazie wędrowniczek Hufca albo Chorągwi.

Wyniki i osiągnięcia Etapu I sprawdza Referentka na podstawie karty i stwierdza zakończenie wymagań na ten Etap poczym wędrowniczka przyjmuje oznakę "Pochodni".

* Wędrówki w tym znaczeniu to: na  a) w teren - wycieczki z określonym celem (nie musi być wędrówka na pieszo ) np. zwiedzaniem obiektów, przeprowadzeniu wywiadu, poznanie nowej części kraju, w grupie wykonać pracę. Na b) i c) może to oznaczyć podjętą pracę, zdobywanie wiadomości lub przeżycie pod warunkiem że jest cel i wynik.

Wymagania na Etap II  - Szukanie miejsca w społeczeństwie (Okres pracy 1-2 lata)

Wędrowniczka przyjmująca oznakę Pochodni podejmuje, jako swój styl życia, poznawanie świata i siebie.  W swojej osobistej wędrówce staje się "pochodnią" rozświecającą drogę innym.  Wędrowniczka w tym okresie wybiera cel pracy harcersko - społeczny wspólnie z kilkoma towarzyszkami, tworząc patrol. 

Cały okres pracy patrolu ma być poszukiwaniem, odkrywaniem własnych zainteresowań, talentów, możliwości; ma być nauka i doświadczeniem własnym i pożytkiem albo przyjemnością dla innych.  Może to być cykl wędrówek zakończonych filmem, występ artystyczny, praca społeczna, itp.

Celem pracy w tym okresie jest wyrobienie odpowiedzialności i inicjatywy poprzez pełnienie funkcji w patrolu, hufcu lub pracując w innej grupie społecznej.

1. Nadal bierze udział w rożnego rodzaju wycieczkach.  Zorganizuje wycieczkę patrolu albo innej jednostki harcerskiej. O ile to możliwe weźmie udział w obozie wędrownym;

2. Wykaże się wynikami pracy harcerskiej albo społecznej;

3. Pogłębia swoje zainteresowania w kilku zakresach i przedstawi konkretne wyniki.

Referentka zatwierdza zakończenie Etapu II poczym wędrowniczka otrzymuje oznakę "Znicza".

Wymagania na Etap III - Służba

Wędrowniczka przyjmująca oznakę Znicza pracuje z innymi albo sama, pogłębiając zainteresowania albo wiedzę w wybranym kierunku, który stanie się jej specjalnością.

Wędrowniczka kieruje się w życiu Prawem Harcerskim. 

W tym okresie pracy wędrowniczka w każdej czynności widzi okazję do pracy nad sobą i służby. Nadal wędruje rozszerzając zasięg tych wędrówek aby obejmowały szerszy świat.

  • Orientuje się w sprawach Polski, swego kraju zamieszkania i światowych

  • Interesuje się i stara współpracować z inną organizacją skautową; orientuje się w jakich    krajach istnieje Polonia i polskie harcerstwo

  • Pogłębia swą wiedzę religijną, np. przez zapoznanie się z podstawami teologii, filozofii, etyki, przez rozmowy na te tematy albo odczyty

  • Pomaga młodszym wędrowniczkom

  • Weźmie udział w zorganizowaniu złazu albo obozu wędrownego

Jako dorosła osoba wędrowniczka wybiera swoją dalszą drogę w życiu i w harcerstwie - dalsze studia, zawód, stopnie instruktorskie.  Jakąkolwiek drogie wybierze, powinny przyświecać jej podstawy i ideały ostatniego Etapu - PRACA NAD SOBĄ, WĘDROWANIE i SŁUŻBA.

Tabele poniżej pokazują punkty wymagań na samarytankę obok wymagań na zdobywanie naramiennika i Etapu I - aby wędrowniczki tymi samymi zajęciami mogły zdobywać cześć stopnia i pełny naramiennik oraz zakończyć stopień i 1-szy Etap.