Metoda Pracy: Jak pracują wędrowniczki?

Przede wszystkim, wędrowniczki w patrolu lub z drużynową ustalają  razem program na rok. Dla tych które mają funkcje w drużynie - decydują jak to sobie ułożyć z obecnymi obowiązkami. Decydują jaką służbę będą wykonywać (w drużynie, w parafii) oraz specjalnośc drużyny lub patroli.  Specjalności mogą być tylko dla starszych wędrowniczek dla których są one wymagane na zdobywanie etapów, albo wprowadzone od początku aby zainteresować wędrowniczki.

Również w drużynie - lub na obozie, drużynowa nie używa rozkazów. Wędrowniczki pracują nad swoim charakterem i mają okazję wykazać swoją dyscypliną wewnetrzną przez pełnienie wymaganych prac bez rozkazu.  Wędrowniczki same się ustawiają na zbiórkę i razem omawiają  prowadzenie programu dnia które powinno być podzielone pomiędzy wędrowniczki.

Ogniska –  wędrowniczki powinne znać formę ognisk i wybór odpowiednich piosenek, więc w małych gronach same wybierają piosenki.  Można miec dyskusję zamiast gawędy, lub przeplatać dyskusję z piosenkami, wtedy każda ma okazję się wypowiedzieć oraz wybrać przynajmniej jedną piosenkę. Ktoś może przygotować jakies zagajenie do tematu ale tylko w wyjątkowych wypadkach (np wielkie grono) powinna być jedynie gawęda.

Dyskusje –  kształtują pogląd wędrowniczek na współczesne zagadnienia. Można wybrać temat  związany z tematem spotkania, specjalnością lub temat który jest ciekawy dla wędrowniczek. Ważne jest aby poprowadzić w taki sposób aby każda mogła się wypowiedzieć ale również przedstawić jak temat się łączy z prawem harcerskim oraz postawą harcerską. (Siła ducha i uczucia)

Służba –  wędrowniczki które pełnią funkcje w drużynie już pełnią służbę dla innych ale wędrowniczki bez funkcji powinne wybrać sobie służbę przy zuchach lub w innej organizacji. Najlepiej aby było to coś co wszystkie wędrowniczki robią aby się wspólnie wspierały.

Wykłady – zapraszamy osoby doświadczone w swoim temacie, szczególnie instruktorki (które powinne mieć swoje specjalności) aby się podzieliły swoją wiedzą.

Zwyczaje i tradycje, obrzędowość –  wędrowniczki dalej mają potrzebe obrzędowości która jest tak ważna dla harcerek.  Szczególnie przy nadawanie etapów lub naramiennika ale również na spotkaniach, złazach i obozach.

Specjaności/sprawności - wędrowniczki same wybierają specjalność patrolu - temat lub zajęcie i pogłębiają swoją wiedzę lub umiejętność w tym dziele. Tam gdzie istnieją można przerabiać sprawności dla wędrowniczek, lub gdzie nie ma jeszcze sprawności, piszemy wymagania i wysyłamy do Głównej Kwatery Harcerek z prożbą o zatwierdzenie nowej sprawności.

Spotkania w patrolach – patrolowa organizuje gdzie będzie spotkanie patrolu ale wszystkie biorą udział w przygotowaniu spotkania aby wykonać jakąś służbę, dyskusję lub zajęcia na stopień czy sprawność.

Wędrówki/ wycieczki –  Każda powinna mieć cel – zdobycie szczytu, poznać wioskę, zwiad miasta, wystawy, czy museum, ale również aby potem nauczyć innych tego co same się nauczyły (np zuchy, harcerki, inne wędrowniczki). Wędrówki mogą być pieszo, pociągiem, rowerem itp – nie wszystkie muszą być pieszo jeżeli patrolowi nie odpowiada, ale wtedy musi być nacisk na jakiejś innej formie ćwiczenia fizycznego (siła ciała).

Zwiady – terenu przy obozie, wioski, dzielnicy. Zwiady wzbudzają zaciekawienie aby wędrowniczki uczyły się o miejscach gdzie się znajdują i ćwiczyły siłę rozumu.

Złazy i obozy – na złazach mają okazję spotkać się z innymi wędrowniczkami, poznać nowe tematy, mieć współne zajęcia z wędrownikami, oraz okazje do dalszych wędrówek z noclegami. Zawsze powinien być cel a zajęcia ćwiczyły siły wszystkich płomieni. Na obozach i złazach oboźna ma rolę inną niż na obozach harcerek. Pełni rolę organizacyjną i nie używa rozkazów aby swoim koleżankom dokazywać. Spodziewa się tylko musi podać czas lub przedstawić plany a wędrowniczki się stawią na czas. Już znają musztrę i sposób zachowania i same powinne wykonywać pracę bez rozkazów lub kar. Jeśli jedna przekroczy granicę dobrego zachowania - wszystkie omawiają i decydują jak  poradzić z sytuacją.


Jak przygotować program pracy?

Program na rok można przygotować w podobnej formie do programu rocznego dla harcerek. Program powinien zawsze uwzględniać następujące elementy:

Trzy płomienie: siłę ciała, rozumu i ducha

Z tym łaczy się też służba dla Bliźnich, Boga i Ojczyzny, praca nad soba, szukanie miejsca w społeczeństwie.  Wszystkie są elementy wychowania wędrowniczek i są uwzględnione w wymaganiach na etapy.

Na początku roku harcerskiego patrol może zdecydować jak będzie razem wykonywać służbę i w programie ustalić przynajmiej raz na miesiąc czas na służbę. Wybór formy służby zależy od zainterosowań patrolu.

Służbę Bliźnim można wykonać między innymi przez: dolączenie się do grupy która odwiedza starsze osoby w parafii, pomaganie w przedszkolu lub w polskiej szkole, dołączenie się do grupy charatatywnej w polskiej lub angielskiej parafii, zapisanie się do grupy pracującej przy ochronie przyrody.

Służbę Bogu można w programie ustalic przez regularne dyskusje na religijne tematy, chodzenie razem na nabożeństwa, lub dołączenie do służby Boga w drużyne jako wędrowniczki - robiąc coś dodatkowego odpowiednio na wiek.

Służbę Ojczyznie można wykonać w różne sposoby, np. intersując się w polityce lub organizacji w Polsce a szczególnie przy pracy z druzyną i gromadą np przez udział w przygotowaniu dzieci lub harcerek na akademie, pomaganie przy ćwiczeniach na stopnie lub sprawności MZO.

Praca nad Soba – oprócz pracy nad sobą przy stosowaniu prawa harcerskiego w osobistym życiu, patrolowa powinna sprawdzić że każda wędrowniczka znalazła w charakterze coś nad którym będzie pracować. Może to być sprawa osobista, ale od czasu do czasu trzeba sprawdzać czy jest postęp. 

W programie trzeba ustalić specjalność patrolu, na dłuższy lub krótszy czas trwania. Może to być patrol z zamiłowaniem do pewnego sportu i patrol przerabia sprawność sportową przez kilka miesięcy, może już należą do zespołu tańca i patrol spotyka się po próbach aby omowić i realizować program.  Z planowaniem programu powinna pomóc instruktorka lub drużynowa i rownież z wykonaniem tak gdzie potrzeba.


Przykłady pracy na podstawie sprawności/specjalności

Sprawność sportowa

Specjalność  żeglarska

Sprawność Mody

Dołączyć się do grupy sportowej przez pewien okres czasu albo regularnie kibicować lokalną drużynę

Poznać ubiór i ekwipunek na różne sporty

Nauczyć harcerki lub zuchy elementy pewnego sportu

Nauczyć się pierwszej pomocy związanej z sportem - sprowadzają osobę ktora się zna na tym

Nauczyć się o diecie i sprawności fizycznej - dowiedzieć się o dietach i o tym, jaka jest najlepsza gimnastyka na przygotowanie się do tego sportu.

Zapisać się na kurs żeglarski w najbliższym centrum żeglarskim  (może razem z wędrownikami). Jeżeli są na studiach to dołączają do klubu studenckiego dla żeglarzy

Dowiedzieć się o tradycjach żeglarskich w Polsce i nawiązać kontakt z grupą harcerską żeglarską

Nauczyć się piosenek żeglarskich

Organizować wycieczkę na wystawę żeglarską

Jak już ma się doświadczenie, zorganizować  wyjazd na dzień  do centrum żeglarskiego dla drużyny harcerek i pomagać im aby była udana wycieczka.

Zwiedzać wystawę dawnych kostiumów w lokalnym muzeum np w Londynie Victoria & Albert Muzeum.

Każda w patrolu dowiaduje się o modzie w innym wieku i przedstawia innym. Podstawowe wiadomości są podane w książce “ Sprawności Wędrownicze - Specjalistka Zdrowia i Urody” przygotowane przez hm Danute Andersz.

Przynoszą czasopisma na spotkanie i razem omawiają jaka była moda w latach 60tych, 70tych, 80tych,  90tych i jakie są współczesne interpretacje tego okresu w ubiorze.  Przewidywać z pomocą gazet i czasopism (szcególnie podczas tygodnia mody w lutym) jaka będzie moda na lato/jesien tego roku.  Można zrobić z tego konkurs.

Zapraszać osobę lokalnie pracującą w tej dziedzinie na wykład i dyskusje na temat.

Proszą Panie w parafii o pożyczenia im swoich dawnych kostiumow i sukienek, i  organizują “Fashion Show” z dawnych i teraźniejszych lat aby zarobić pieniądze dla drużyny, czy na cel charytatywny, np Medical Aid for Poland.


 Gazetka Stulecia

Co jest w gazetce "Wędrostulecie"?
Od "mody a la garconne "do "szalonych lat 80tych" gazetka pokazuje nam jakie zainteresowania miała starsza harcerka w latach 1920-tych podobnie jak w latach 1980-tych.  Przedstawia historię harcerstwa (wiadomości z Gazetki Stulecia) na tle życia kobiet, ówczesnej mody, popularnych piosenek i filmu. Gazetka była przygotowana z okazji Stulecia Harcerstwa - ma ciekawe informacje dla wędrowniczek o każdej dekadzie stulecia.

Jak używać "Wędrostulecie"?

Na pierwszej stronie są podane pomysły na zajęcia dla wędrowniczek.  Można użyć całą gazetkę aby przeprowadzić serię spotkań wędrowniczek na temat stulecia, może równolegle z zdobywaniem sprawności stulecia "Animatorka Stulecia" lub wybrać sobie najciekawszą dekadę i użyć materiał jako początek głębszego zainteresowania na specjalność wędrowniczą.