Jak pracują wędrowniczki?
Przede wszystkim, wędrowniczki w patrolu lub z drużynową ustalają razem program na rok. Dla tych które mają funkcje w drużynie - decydują jak to sobie ułożyć z obecnymi obowiązkami. Decydują jaką służbę będą wykonywać (w drużynie, w parafii) oraz specjalnośc drużyny lub patroli. Specjalności mogą być tylko dla starszych wędrowniczek dla których są one wymagane na zdobywanie etapów, albo wprowadzone od początku aby zainteresować wędrowniczki.
Również w drużynie - lub na obozie, drużynowa nie używa rozkazów. Wędrowniczki pracują nad swoim charakterem i mają okazję wykazać swoją dyscypliną wewnętrzną przez pełnienie wymaganych prac bez rozkazu. Wędrowniczki same się ustawiają na zbiórkę i razem omawiają prowadzenie programu dnia które powinno być podzielone pomiędzy wędrowniczki.
Spotkania w patrolach – patrolowa organizuje gdzie będzie spotkanie patrolu ale wszystkie biorą udział w przygotowaniu spotkania aby wykonać jakąś służbę, dyskusję lub zajęcia na stopień czy sprawność.
Wędrówki / wycieczki – Każda powinna mieć cel – zdobycie szczytu, poznać wioskę, zwiad miasta, wystawy, czy museum, ale również aby potem nauczyć innych tego co same się nauczyły (np zuchy, harcerki, inne wędrowniczki). Wędrówki mogą być pieszo, pociągiem, rowerem itp – nie wszystkie muszą być pieszo jeżeli patrolowi nie odpowiada, ale wtedy musi być nacisk na jakiejś innej formie ćwiczenia fizycznego (siła ciała).
Zwiady – terenu przy obozie, wioski, dzielnicy. Zwiady wzbudzają zaciekawienie aby wędrowniczki uczyły się o miejscach gdzie się znajdują i ćwiczyły siłę rozumu.
Ogniska – wędrowniczki powinne znać formę ognisk i wybór odpowiednich piosenek, więc w małych gronach same wybierają piosenki. Można miec dyskusję zamiast gawędy, lub przeplatać dyskusję z piosenkami, wtedy każda ma okazję się wypowiedzieć oraz wybrać przynajmniej jedną piosenkę. Ktoś może przygotować jakieś zagajenie do tematu ale tylko w wyjątkowych wypadkach (np wielkie grono) powinna być jedynie gawęda.
Dyskusje – kształtują pogląd wędrowniczek na współczesne zagadnienia. Można wybrać temat związany z tematem spotkania, specjalnością lub temat który jest ciekawy dla wędrowniczek. Ważne jest aby poprowadzić w taki sposób aby każda mogła się wypowiedzieć ale również przedstawić jak temat się łączy z prawem harcerskim oraz postawą harcerską. (Siła ducha i uczucia).
Służba – wędrowniczki które pełnią funkcje w drużynie już pełnią służbę dla innych ale wędrowniczki bez funkcji powinne wybrać sobie służbę przy zuchach lub w innej organizacji. Najlepiej aby było to coś co wszystkie wędrowniczki robią aby się wspólnie wspierały.
Wykłady – zapraszamy osoby doświadczone w swoim temacie, szczególnie instruktorki (które powinne mieć swoje specjalności) aby się podzieliły swoją wiedzą.
Zwyczaje i tradycje, obrzędowość – wędrowniczki dalej mają potrzebę obrzędowości która jest tak ważna dla harcerek. Szczególnie przy nadawanie etapów lub naramiennika ale również na spotkaniach, złazach i obozach.
Specjaności / sprawności - wędrowniczki same wybierają specjalność patrolu - temat lub zajęcie i pogłębiają swoją wiedzę lub umiejętność w tym dziele. Tam gdzie istnieją można przerabiać sprawności dla wędrowniczek, lub gdzie nie ma jeszcze sprawności, piszemy wymagania i wysyłamy do Głównej Kwatery Harcerek z proźbą o zatwierdzenie nowej sprawności.
Złazy i obozy – na złazach mają okazję spotkać się z innymi wędrowniczkami, poznać nowe tematy, mieć wspólne zajęcia z wędrownikami, oraz okazje do dalszych wędrówek z noclegami. Zawsze powinien być cel a zajęcia ćwiczyły siły wszystkich płomieni. Na obozach i złazach oboźna ma rolę inną niż na obozach harcerek. Pełni rolę organizacyjną i nie używa rozkazów aby swoim koleżankom dokazywać. Spodziewa się tylko musi podać czas lub przedstawić plany a wędrowniczki się stawią na czas. Już znają musztrę i sposób zachowania i same powinne wykonywać pracę bez rozkazów lub kar. Jeśli jedna przekroczy granicę dobrego zachowania - wszystkie omawiają i decydują jak poradzić z sytuacją.