1909-1920: Początki ruchu harcerskiego
Polska w okresie zaborów, I. Wojny Światowej
i Wojny Polsko-Rosyjskiej
Harcerska gazetka internetowa "Sto Lat" wita serdecznie wszystkich, którzy chcą wspólnie z nami przygotować się do świętowania stulecia Harcerstwa!
1920-1939: Harcerstwo w II. Rzeczypospolitej
Odbudowa niepodległego państwa polskiego
po 123 latach niewoli
"Bo nie dość jest myśleć i chcieć - o Polsce i dla Polski. Trzeba samemu REPREZENTOWAĆ Polskę."
1939-1945: Harcerstwo w II. Wojnie Światowej w Kraju i poza granicami
100 lat służby Bogu i Polsce
1944-1991: Harcerstwo w Kraju
i poza granicami, Emigracja Niepodległościowa i Polska Ludowa
"Twórzmy wielkie silne i potężne ramię które się nie ugnie i nigdy nie złamie."
"Słowa uczą, a czyny porywają"
"Zwracaj się twarzą ku słońcu, a wówczas cień będziesz miała poza sobą"
Przez najbliższe trzy lata – aż do roku jubileuszowego 2010 – nasza gazetka będzie towarzyszyć harcerkom i wędrowniczkom na drodze poznawania przeszłości, aby tym lepiej odpowiedzieć na wyzwania przyszłości.
Gazetka będzie dostarczała materiałów do programu obchodów stulecia opracowanego przez Główną Kwaterę Harcerek. Program wprowadza trzy Sprawności Stulecia – na trzech różnych poziomach – i obejmuje pracę nad sobą i pracę dla innych. Każda chorągiew wyznaczy sobie własny cel dobroczynny, a wspólna akcja całego Związku zostanie ogłoszona przez Naczelnictwo w późniejszym terminie.
Planujemy trzy numery gazetki rocznie. Pierwszy numer (jesień 2007) będzie poświęcony początkom ruchu harcerskiego, zimowy – harcerstwu w Polsce Niepodległej, wiosenny – losom harcerek i harcerzy w czasie Drugiej Wojny Światowej, a kolejny jesienny 2008 – historii harcerstwa w Kraju i na Emigracji po Drugiej Wojnie Światowej. Prosimy wszystkich o przesłanie nam pomysłów, komentarzy, opowiadań i artykułów a także wywiadów, przeprowadzonych jako część Sprawności Stulecia.
Czuwaj!
Redakcja
Slowniczek